Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie - Centrum DZWONI

Od kwietnia 2016 do końca marca 2017 Centrum DZWONI w Ostródzie zatrudniło 10 osób z niepełnosprawnością na otwartym rynku pracy. Każda z osób przeszła całą ścieżkę wsparcia oferowanego przez Centrum i każda zgodnie ze swoimi oczekiwaniami oraz możliwościami realizuje się zawodowo.

Każdy człowiek chce pracować zgodnie ze swoimi pragnieniami. Czasami okazuje się, że owe pragnienia nie są zgodne z możliwościami danej osoby, albo wyobrażenie o danym stanowisku nie jest zgodne z rzeczywistością. Jednakże, często te pragnienia i oczekiwania weryfikowane są dopiero wówczas, gdy zderzymy się z rzeczywistością, czyli spróbujemy swoich sił na danym stanowisku. Setki tysięcy ludzi zmieniają kilkukrotnie pracę w ciągu swojej kariery zawodowej, ponieważ okazuje się, że „to nie to”. W rozwoju każdego człowieka jest etap poszukiwania swojej ścieżki zawodowej, co wiąże się właśnie ze zmienianiem pracy. Analogicznie, zdarza się, że i osoby z niepełnosprawnością mają nierealistyczne oczekiwania, związane niejednokrotnie z wykreowanym, błędnym obrazem danego zawodu. Skoro mylą się pełnosprawni, dlaczego nie pozwolić na pomyłkę osobie z niepełnosprawnością? Być może owe pragnienie wcale nie jest nierealistyczne, ale wymaga drobnych udoskonaleń nie tylko danego beneficjenta, ale i potencjalnego środowiska pracy.

Dzięki poszczególnym etapom modelu zatrudnienia wspomaganego, osoba z niepełnosprawnością ma możliwość zweryfikowania swoich oczekiwań, i razem z trenerem pracy może określić, czy pomimo ewentualnych trudności ta osoba będzie w stanie utrzymać się na tym stanowisku pracy. Czy takie trudności występują? Oczywiście! Gdyby osoba z niepełnosprawnością zgłaszająca się do Centrum DZWONI potrafiła samodzielnie znaleźć i utrzymać zatrudnienie to…by do nas nie przyszła. Ideą Centrum DZWONI jest wsparcie osób z niepełnosprawnością, które mają trudności z samodzielnym egzystowaniem na otwartym rynku pracy. Naszym celem jest znalezienie tych przeszkód, zredukowanie oraz wspieranie, gdy wystąpią nowe trudności. Najbardziej trafna, idealnie podsumowująca działalność Centrum DZWONI w Ostródzie jest sentencja łacińska: „per aspera ad astra”, tzn. „przez trudy do gwiazd”. Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych- gdy zamkną się drzwi- wejdziemy oknem, gdy zablokuje się okno- wejdziemy przez komin, gdy komin się zapcha- zrobimy podkop. Zatem, co jest najważniejsze każdego dnia w naszej pracy? Otwarty i elastyczny umysł…a kiedy jest ich więcej, wtedy zespół staje się samonapędzającą się machiną do działania.

20160113_121552  WP_003780

20151110_171926

 

 

 

 

 

Sylwia Dzikowska – Trener pracy, Centrum DZWONI w Ostródzie