Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie - Centrum DZWONI

W ramach kolejnego spotkania grupowego beneficjenci zgierskiego Centrum DZWONI przypomnieli sobie zasady dbania o higienę osobistą.

Mówiliśmy o tym, że dbanie o czystość i schludny wygląd ma duży wpływ na to, jak jesteśmy postrzegani przez nasze otoczenie oraz na kontakty z innymi. Od osób, które pachną brudem, a podczas rozmowy wydobywa się z ich ust nieświeży zapach inni odsuwają się, nie podejmują rozmowy, unikają z nimi kontaktu. Dlatego warto zadbać o swój wygląd. Należy pamiętać aby codziennie umyć całe ciało, przynajmniej dwa razy w tygodniu umyć włosy, zawsze mieć je uczesane. Trzeba dbać o wygląd paznokci, myć zęby co najmniej dwa razy dziennie. Niektóre przyjmowane przez nas leki mogą być przyczyną wzmożonego wydzielania potu, dlatego warto regularnie myć ciało i zmieniać ubrania. Trzeba starać się aby nasze ubranie zawsze było czyste i schludne. Każdego dnia należy pamiętać o zakładaniu czystej bielizny osobistej. Musimy pamiętać również o dostosowaniu swojego ubioru do zewnętrznych warunków atmosferycznych oraz do sytuacji. Jeśli zaczniemy systematycznie dbać o higienę osobistą to będziemy się lepiej czuć, przez co wzrośnie nam poczucie własnej wartości. Otoczenie na pewno zauważy tą pozytywną zmianę co poprawi nasze relacje z innymi.

Na zakończenie tematyki dotyczącej higieny uczestniczy spotkania wypełnili ankietę „Czy znasz podstawowe zasady higieny„ i obejrzeli film edukacyjny „Higiena osobista”.

Jako podsumowanie i uzupełnienie wiedzy każdy otrzymał materiały w tekście łatwym do czytania „Dlaczego warto dbać o swój wygląd i „Co robić żeby zawsze dobrze wyglądać”.

Spotkanie miało na celu kształtowanie zachowań prozdrowotnych poprzez nabywanie właściwych nawyków higienicznych i dbanie o codzienną higienę osobistą. Dziękujemy za przybycie, otwartość i aktywny udział w zajęciach.