Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie - Centrum DZWONI

Zakończyliśmy 3-letni projekt „Centrum Doradztwa Zawodowego i  Wspierania  Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie  – CENTRUM DZWONI III”.  Czas więc na podsumowania – działo się naprawdę dużo!

Wiosną 2018 roku wystartowaliśmy z akcją #normalniesiepracuje. Zaprosiliśmy do niej sportowców, muzyków, osoby ze świata mediów i polityki. Ambasadorką akcji została aktorka –  Marta Żmuda Trzebiatowska. Naszym celem było dotarcie do jak największego grona odbiorców i pokazanie, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną są pełnowartościowymi pracownikami.

Naszym kolejnym pomysłem na pokazanie naszych uczestników w ich miejcach pracy było przedsięwzięcie „Spotkajmy się w pracy”.  Naszym uczestnikom podczas ich codziennych obowiązków  towarzyszli między innymi komik – Mariusz Kałamaga,  woklistyki zespołu Frele,  prezydent Bytomia – Mariusz Wołosz czy nasza amasadorka – Marta  Żmuda Trzebiatowska.
Okazło się że bycie pomocą baristy czy pracownikiem hotelowym nie jest wcale takie proste, ale na szczęcie pod czujnym okiem naszych uczestników  – zaproszeni goście podołali swoim obowiązkom J.

Nasze działnia aktywnie wspiera miasto Bytom. W padzierniku  2018 roku prezydent miasta  – Mariusz Wołosz  podpisał „Deklarację Otwarty Samorząd”. Dzięki czemu Bytom zaczął wspierać działania na rzecz aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością, a miejskie jednostki budżetowe zatrudniły kolejnych uczestników naszego projektu.

Przez trzy lata nasi uczestnicy promowali zarudnienie na otwartym rynku pracy osób z niepełnosprawnością intelektualną biorąc udział w nagraniach radiowych, telewizyjnych, podczas kongresów, prelekcji czy spotkań w szkołach. Zrealizowaliśmy także spot „Pamiętasz co chciałeś robić” z udziałem aktora – Krzysztofa Respondka. Spot dostępny jest w serwisie YouTube.

Jak wiadomo nie samą pracą żyje człowiek J. Wspólnie z naszymu uczestnikami chodzliśmy do kina, na kręgle. Organizowaliśmy spotaknia wigilijne. Odwiedziliśmy Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. Braliśy udział w Memoriale Kamilii Skolimowskiej czy w Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych. Tęskinimy za tymi wyjściami i spotkaniami!

W tracie realizacji projektu objęliśmy wsparciem 151 osób, 106 z nich utrzymuje zatrudnienie na otwartym rynku pracy.

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym za ten fatastyczny choć nie zawsze łatywy czas. Cieszymy się, że możemy podnosić świadomość społeczną w zakresie zatrudniania osób z niepłnosprawnością intelektualną. Mamy nadzieję na więcej!