Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie - Centrum DZWONI

W listopadzie Klienci Centrum DZWONI w Zgierzu spędzili ciekawie wolny czas. W ramach cyklicznego spotkania grupowego skorzystaliśmy z oferty edukacyjnej Muzeum Kinematografii w Łodzi. Warsztaty muzealne dedykowane osobom z niepełnosprawnością intelektualną i w spektrum autyzmu składają się z dwóch części. Nasza grupa brała udział
w warsztatach „Przyprawy Kuchni Pani Anny”.
Celem spotkania było zaznajomienie uczestników z kulturowym bogactwem miasta Łódź przełomu XIX i XX wieku.

Pierwsza część zajęć odbywała się w sali kinowej, był to pokaz filmu dokumentalnego poprzedzonego krótkim wstępem objaśniającym treść i specyfikę wyświetlanego obrazu. Po projekcji odbyła się rozmowa moderowana przez osobę prowadzącą zajęcia. Podczas rozmowy rozpoznawaliśmy dostrzeżone na filmie zabytki i lokalizacje we współczesnym krajobrazie łódzkim. Druga część zajęć, polegała na pobudzeniu zmysłów węchu, smaku i dotyku. Zapoznaliśmy się w praktyce z przyprawami kuchni czterech kultur, składających się na specyfikę Łodzi przełomu XIX i XX wieku. Były to przyprawy kuchni żydowskiej, niemieckiej, rosyjskiej i polskiej. Ostatnią częścią zajęć było zwiedzanie historycznej części ekspozycji muzealnej. Oglądaliśmy reprezentacyjne wnętrza pałacowe i słuchaliśmy opowieści przewodnika o właścicielach pałacu, fabrykanckiej rodzinie Scheiblerów, jednym z największych łódzkich przemysłowców, nazywany „królem bawełny”, który w branży włókienniczej nie miał sobie równych w całym Cesarstwie Rosyjskim. Słuchając opowieści przewodnika oglądaliśmy wnętrza pałacowe państwa Scheiblerów – gabinet pana domu, palarnię, sypialnię, przedpokój gościnny, jadalnię oraz piękną salę balową z ozdobnym kominkiem i cudownymi lustrami. Wszystkich zachwyciły piece kaflowe oraz malowidła na sufitach. Uczestnicy warsztatów byli bardzo zaciekawieni poznaną historią Łodzi. Brali aktywny udział w proponowanych przez przewodnika zagadkach.

Cała grupa uznała, że warto było poznać historię życia państwa Scheiblerów związaną z Łodzią, a szczególnie z Księżym Młynem. Wszystkie uzyskane informacje były bardzo ciekawe i interesująco przedstawione. Był to mile spędzony czas we wspólnym gronie.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w warsztatach.