Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie - Centrum DZWONI

Intensywny rok pracy (oprócz wielu wrażeń) przyniósł także całkiem ciekawe efekty. Przede wszystkim 24 nowe osoby podjęły zatrudnienie, z czego aż 21 swoją pracę utrzymało! Do tego 60 osób, które pracują już od dłuższego czasu utrzymało zatrudnienie lub zmieniło swoje miejsca pracy. W 2018 roku współpracowaliśmy z 48 pracodawcami.

To garść statystyk, jednak poprzedni rok to także liczne wydarzenia, które pokazały nam jak ważne są działania prowadzone przez Centrum DZWONI:

W marcu rozpoczęliśmy lokalną akcję #normalniesiepracuje, która miała w przystępny sposób promować zatrudnienie osób z niepełnosprawnością intelektualną na otwartym rynku pracy. Pod koniec roku ambasadorką kampanii zgodziła się zostać Marta Żmuda-Trzebiatowska, a w między czasie poparcie dla niej zademonstrowali inni znani i lubiani, między innymi Joanna Kulig, Artur Barciś czy Anna Dymna.

Po kilku latach wróciliśmy do tradycji organizowania wigilii dla naszej „dzwonkowej” społeczności. Była to dobra okazja do podziękowania za wspieranie nas w zdobywaniu środków na działalność Centrum DZWONI. Wspierały nas także lokalne firmy, jeśli nie finansowo, to na przykład organizując materiały promocyjne.

Naszym małym sukcesem było też pierwsze w naszych działaniach zatrudnienie osoby na stanowisku pracownika kina.

Rozpoczęliśmy również współpracę z kilkoma instytucjami związanymi z rozwojem przedsiębiorczości i jak co roku kontynuowaliśmy współpracę z okolicznymi szkołami, których absolwenci chętnie korzystają ze wsparcia pracowników Centrum DZWONI. Tradycyjnie także nagrodziliśmy pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością statuetkami „Jaskółki”. Dodatkowo po raz pierwszy przyznaliśmy tytuł „Ambasadora Zatrudnienia Wspomaganego”.

Najważniejszą wartością było jednak zobaczenie, że Centrum DZWONI w Bytomiu to cała społeczność ludzi, którzy identyfikują się z naszymi działaniami.

Zespół pracowników Centrum DZWONI w Bytomiu