Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie - Centrum DZWONI

W maju obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce także Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jest to okazja do refleksji nad potrzebami osób z niepełnosprawnościami i ich trudnościami. W tym Dniu warto zamanifestować empatię wobec osób z niepełnosprawnościami, a także wyrazić niezgodę na różne formy dyskryminacji, której na co dzień doświadczają.

Przyszłość zaczyna się dziś, a nie jutro – to hasło zainaugurowało obchody Dnia Godności w Zgierzu, zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną objęte patronatem m.in. przez Starostę Zgierskiego Bogdana Jarotę. Po oficjalnym przywitaniu gości zaczął się przegląd twórczości taneczno-wokalnej.

Podopieczni ośrodków pokazali publiczności swoje talenty, zdolności i pasje. Na scenie pojawili się artyści nie tylko ze Zgierza, ale też z innych Kół m.in. z Pabianic, Aleksandrowa Łódzkiego, Kutna czy Łodzi. Udział wzięli podopieczni Fundacji Osób Społecznie Aktywnych FOSA, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego w Zgierzu, członkowie stowarzyszeń Oddziału Łódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę oraz dzieci z przedszkoli i szkół integracyjnych i specjalnych. W alei parkowej stały stoiska z twórczością malarską, rękodzielniczą, plastyczną i fotograficzną. Prace były pełne zaangażowania, piękna i pasji. Był to wspaniały czas spędzony razem. Dzień pełen uśmiechu, radości, okazywanego szacunku.

Czekamy na kolejny rok i kolejny Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.