Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie - Centrum DZWONI

W ramach cyklicznego spotkania grupowego Klienci Centrum Dzwoni w Zgierzu, skorzystali z kolejnej części oferty edukacyjnej Muzeum Kinematografii w Łodzi. Warsztaty muzealne dedykowane osobom z niepełnosprawnością intelektualną i w spektrum autyzmu nosiły nazwę „SZTUKA ANIMACJI”. Celem zajęć było zapoznanie uczestników z głównymi technikami animacji i z tajnikami warsztatu animatora w praktyce, poprzez samodzielne namalowanie oraz animację postaci.

Pierwsza część zajęć odbywała się w sali kinowej. Uczestnicy oglądali trzy klasyczne polskie animacje stworzone techniką rysunkową: Bolka i Lolka, Reksia, Kota Filemona. Po projekcji odbyła się dyskusja prowadzona przez moderatora. Uczestnicy opowiadali o bohaterach i ich przygodach. Pytania moderatora uświadomiły uczestnikom dwa rodzaje komunikacji wykorzystywane w animacji, odbywającej się za pomocą słów bądź gestów. Druga część zajęć odbywała się w przestrzeni edukacyjnej. Uczestnicy zapoznali się w praktyce z pracą animatora. Tworzyli animowaną postać w wybranej przez siebie scenerii. Przy samodzielnej pracy korzystali z udostępnionych pomocy dydaktycznych, takich jak mazaki, folie, wydruki tła i konturów postaci. Po namalowaniu postaci animowali je poprzez poruszanie folią z obrazkiem po wybranym przez siebie tle. Efekt końcowy oglądali na dużym ekranie. Dopełniali obraz wymyślonymi przez siebie dialogami. Efekt był zaskakujący. Wszyscy bardzo dobrze się bawili animując pierwszy raz w życiu. Wśród uczestników było dużo śmiechu i pozytywnych emocji. Ostatni etap zajęć odbywał się na ekspozycji muzealnej, w przestrzeni poświęconej animacji. Uczestnicy oglądali lalki wykorzystywane w technice animacji poklatkowej, rozpoznawali charakterystycznych bohaterów popularnych bajek słuchając objaśnień przewodnika. Najstarsze lalki były z roku 1947. Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyły się zainscenizowane pokoje z popularnych bajek np. pokój Misia Uszatka, buda Reksia. Chętnie robili sobie zdjęcia, które będą piękną pamiątką wspólnie spędzonego czasu. Ostatnią atrakcją tego ciekawego warsztatu, było oglądanie stereoskopowych zdjęć przy pomocy Fotoplastykonu zbudowanego około 1900 roku. W 1981 został on wykorzystany jako scenografia w filmie Janusza Machalskiego „Vabank”. Wszyscy uczestnicy żywo komentowali ciekawe doznania wizualne. Zadawali dużo pytań przewodnikowi.

To były bardzo interesujące zajęcia, które Klienci Centrum Dzwoni w Zgierzu będą długo pamiętać. Był to czas zabawy, a także zdobycia nowej wiedzy. Wszyscy opuszczali muzeum w doskonałych humorach.