Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie - Centrum DZWONI

Przez ostatnie dwa miesiące wiele się u nas działo.

Pani Małgorzata zdobyła wreszcie upragnioną pracę w katowickiej wegetariańskiej restauracji Dobra Karma. „Bardzo lubię to miejsce, panuje tu domowa atmosfera, myślę że to najlepsza praca jaką miałam do tej pory” – mówi p. Małgorzata pracująca na zmywaku i pomagająca w kuchni. „Dzięki temu mogę być bardziej niezależna i realizować swe pasje” – dodaje.   Pasją p. Małgorzaty są koncerty i zdobywanie autografów. Ma w kolekcji podpisy Cleo, zespołów: Pectus i Universe i innych gwiazd muzyki oraz polskich sportowców: m.in. siatkarzy, piłkarzy.

Dwie przyjaciółki z chorzowskiego DPSu pani Żaneta i pani Karolina znalazły zatrudnienie w McDonaldzie, gdzie dbają o czystość i porządek. Są zadowolone, bo jak mówi pani Żaneta  „życie z pracą jest weselsze i więcej się dzieje”.

19 listopada to szczęśliwa data w kalendarzu pana Krzysztofa, czyli dzień w którym zdobył pierwszą pracę życiu. Pracuje jako pomocnik w kuchni w Alejach Smaku w Katowicach. Obieranie i krojenie warzyw, lepienie pierogów, zmywak należą do jego codziennych obowiązków. Pan Krzysztof mieszka sam i opiekuje się kotem, aktywnie też angażuje się w pomoc bezdomnym zwierzętom. Jest osobą bardzo zorganizowaną. W czasie wolnym od pracy ogląda filmy. Najbardziej interesują go te o zjawiskach paranormalnych.

Pan Patryk pod koniec listopada zdobył swoją pierwszą pracę. Pracuje w sklepie Intermarche w Rudzie Śląskiej, jako pomoc sprzedawcy. To m. in. za jego sprawą, klienci łatwo znajdują na półkach potrzebne im produkty. Wszyscy wiedzą, że na pana Patryka zawsze można liczyć, bo jak sam mówi bardzo lubi pomagać innym. Wielką pasją Patryka są skoki narciarskie.   

Pan Marcin od 2 listopada pracuje w magazynie bytomskiego BricoMarche jako pracownik porządkowy, gdzie do jego zadań, prócz sprzątania magazynu, należą układanie palet i wyładowywanie towaru. Jego zwierzchnicy bardzo go chwalą. Lubi gry, hip hop i w wolnych chwilach ćwiczy muskulaturę. Doskonali swoje umiejętności w czytaniu i pisaniu. Ma bardzo dużą potrzebę usamodzielnienia.

Każda osoba to osobna historia, ale wszystkie je łączy praca, która daje rozwój i poczucie niezależności.