Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie - Centrum DZWONI

Ściany wielu łódzkich budynków zdobią murale, które każdy może codziennie podziwiać idąc do pracy, szkoły, domu, na spacer.

Współczesna zewnętrzna galeria miejska to nie tylko graffiti, ale również rozmaite instalacje na ścianach budynków, do których tworzenia użyto fragmentów luster, prętów, części samochodowych.

Chyba najbardziej spektakularnym dziełem w Łodzi jest Pasaż Róży. Realizacja projektu polegała na wyklejeniu kawałkami pociętych na małe części luster ścian podwórka jednej z kamienic. Odbijająca światło mozaika daje z pozoru obrazy nie pasujące do siebie, jednak do przechodnia należy odnalezienie w niej ogromnej ilości róż.

Inspiracją do powstania projektu była choroba córki artystki – Róży, a rozbite lustra, odbijająca światło migocząca mozaika, symbolizują jej chorobę siatkówki oka.

Równie unikatowy  jest wykuty w tynku mural przedstawiający portret kobiety, jednej z łodzianek, autorstwa portugalskiego artysty. Sama Łódź może się poszczycić artystami, którzy swoimi pracami zyskali światową sławę.

Dzięki tej stałej galerii obrazów stworzonej przez czołowych street artystów, Łódź przestała być kojarzona z szarym miastem, a my możemy codziennie podziwiać powiększającą się kolekcję artystów z całego świata.

.